تبلیغات
elecomp - جلسه اول ( بخش اول )
elecomp
علم را بیاموزید که در مقابل دیگران ناتوان نباشید

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 27 آبان 1389

به نام خدا

فصل اول :

کامپیوتر چیست ؟

تعریف علمی کامپیوتر : ابزاری است الکترونیکی که با دریافت اطلاعات خام و انجام سلسله عملیات های ریاضی و منطقی مورد نیاز روی آنها می تواند بدون دخالت انسان به نتایج مربوطه سریعتر و دقیق تر دست یافته و آنها را اعلام کند .

خروجی  « ---------- پردازش داده ( Computer )  « ---------- ورودی ( داده )

به ادامه مطلب رجوع کنید.

 داده : در کامپیوتر به اطلاعات خام ، داده می گویند . مثل اسامی دانش آموزان یا یک تصویر یا یک نت موسیقی و همچنین به عملیاتی که روی اطلاعات خام برای رسیدن به هدفی انجام می شود اصطلاحا پردازش داده می گویند و کار اصلی یک کامپیوتر چیزی جز پردازش اطلاعات نیست .

کامپیوتر :

1 – سخت افزار : کلیه دستگاههای مکانیکی و الکترومکانیکی و الکترونیکی و کامپیوتر و... قابل لمس باشد.

سخت افزار :

الف ) واحدهای ورودی و خروجی اطلاعات

ب ) واحدهای پردازشگر مرکزی ( CPU )

ج ) واحد حافظه

نکته : کدگذاری اطلاعات ( شبیه سازی اطلاعات ) :

همانطور که می دانید یک کامپیوتر در زمینه های مختلف علمی نظیر پزشکی ، مهندسی ، محاسباتی روانشناسی مورد استفاده قرار می گیرد و می دانیم که کامپیوتر شعور ندارد و از این علوم چیزی نمی داند . بلکه این اطلاعات در واقع برای کامپیوتر شبیه سازی می شود . آنگاه کامپیوتر روی آنها پردازش بعمل می آورد . و در پایان نتایج بدست آمده بصورتی که قابل فهم برای انسان باشد به ما عرضه می گردد.

 

خروجی انسان فهم  «--  خروجی کامپیوتر فهم  «-- پردازش «-- ورودی کامپیوتر فهم  «-- ورودی انسان فهم

 

کامپیوتر از یک سری مدارات و کلیدهای الکترونیکی تشکیل شده که تنها می تواند از آنها جریان الکترونیکی عبور کند و همه می دانیم این مدارات یا کلید ها به تنهایی چیزی درباره ی سازهای موسیقی یا محاسباتی دیفرانسیل یا انواع بیماری ها نمی دانند . یکی از بارزترین خصوصیاتی که مدارات الکترونیکی دارند این است که درآنها می تواند عبور یا عدم عبور جریان الکترونیکی را در هر لحظه تنظیم کرد و به وسیله کلیدهای الکترونیکی می توان آن حالت را مشخص نمود . بنابراین در داخل کامپیوتر ما فقط با یک موضوع سروکار داریم و آن وجود یا عدم وجود یک جریان الکتریکی در یک مدار است . عبور جریان را یک ( 1) و عدم عبور جریان در مدار را صفر ( 0 ) فرض می کنیم و ار این به بعد به جای آن دو حالت با این دو عدد سر و کار خواهیم داشت .

1. واحدهای ورودی و خروجی اطلاعات :

این بخش ارتباط کامپیوتر با دنیای خارج از آن را برقرار می کند . انتقال اطلاعات بین دستگاهای ورودی و خروجی و کامپیوتر مستقیما انجام نمی شود بلکه این کار با استفاده از یک رابط ( I/O Port ) صورت می گیرد .

مثلا برای ورودی اطلاعات به کامپیوتر دستگاه ورودی اطلاعات را به یک رابط می فرستد سپس این رابط اطلاعات را متناسب با نحوه کار کامپیوتر به آن انتقال می دهد و به همین ترتیب نتایج بدست آمده از طریق (I/O Port ) از کامپیوتر به دستگاه خروجی منتقل می شود .

مثالهایی از دستگاه های ورودی و خروجی زده شده

2. واحد پردازشگر مرکزی ( Centeral Processing Unit )

این واحد قلب و مغز یک کامپیوتر را تشکیل می دهد و کامپیوتر بدون آن مفهومی پیدا نمی کند . واحد پردازشگر مرکزی مدیریت و تصمیم گیری کامپیوتر است که اصطلاحا به آن CPU می گویند . این واحد از دو بخش اصلی تشکیل شده است که یکی واحد کنترل ( Control Unit ) و دیگری واحد محاسبه و منطق ( Al_u )

@ واحد محاسبه و منطق : کلیه محاسبات ریاضی ف عملیات های منطقی ( بزرگ ، کوچک ، مساوی و ... ) و چند کار ویژه ی دیگر توسط واحد محاسبه و منطق انجام می شود . در انواع کامپیوترهای جدید ، این واحد می تواند چند صد هزار عمل جمع را در کمتر از یک ثانیه انجام دهد و برای آخرین جمله برای توصیف این واحد این است که واحد محاسبه و منطق همیشه کار خود را درست انجام می دهد .

@ واحد کنترل : مانند یک مدیر قوی بر انجام کلیه کارهای کامپیوتر از ابتدا تا انتها مرحله به مرحله نظارت دارد . این واحد است که با ارسال علائم و دستورات خود مشخص می نماید که در یک زمان چه کارهایی باید انجام پذیرد . کلیه ی واحدهای دیگر کامپیوتر زیر نظر واحد کنترل کار می کنند .

3 . واحد حافظه : حافظه کامپیوتر محلی است که اطلاعات در آنها ذخیره می شود . اطلاعاتی که کامپیوتر با آنها سر و کار دارد باید در محلی از حافظه دخیره شود تا در زمان لازم مورد استفاده قرار گیرد .

حافظه کامپیوتر از یک سری خانه های بسیار کوچک به نام بیت تشکیل شده است . بین کوچکترین جزء حافظه است که می تواند تنها یک علامت صفر یا یک را در خود ذخیره سازد . هر 8 بیت تشکیل یک بایت می دهد . بایت علامت کوچکترین واحد آدرس پذیر حافظه است . هر بایت دارای یک آدرس عددی یکت می باشد . که با توجه به آن واحد کنترل می تواند مکان آن بایت را در حافظه پیدا کند .

حافظه دارای دو نوع حافظه ی اصلی و ثانویه می باشند که در زیر به شرح آنها خواهیم پرداخت :

# حافظه اصلی : حافظه ی اصلی در نزدیک واحد CPU قرار گرفته است و مستقیما با آنها کار می کند .

دستیابی CPU به اطلاعات موجود در حافظه اصلی با توجه به آدرس یکتای خانه های حافظه امکان پذیر است و به همین ترتیب CPU می تواند نتایج پردازش اطلاعات را به قسمت مشخصی از حافظه اصلی انتقال دهد .

اطلاعاتی که کامپیوتر با آن سروکار دارد دو نوع هستند .

1. اطلاعاتی که همیشه مورد نیاز است مانند اطلاعاتی مربوطه به راه اندازی دستگاه که هر بار هنگام روشن کردن کامپیوتر کارهایی که باید انجام شود را به ترتیب برای کامپیوترمشخص می سازد .

2. اطلاعاتی که تنها در مواقع خاص مورد استفاده قرارمی گیرند مثلا اطلاعات مربوط به یک تصویر فقط در زمانی که شما می خواهید آن را از کامپیوتر ببینید مورد استفاده قرار می گیرند .

حافظه اصلی :

ROM ( Read Only Memory ) : حافظه فقط خواندنی

RAM ( Random Access Memory ) : حافظه ای با دسترسی مستقیم .

@ ROM : اطلاعاتی که همیشه مورد نیاز کامپیوتر است و برای آن ضروری است در این قسمت از حافظه اصلی توسط شرکت سازنده حافظه ذخیره می شود و اطلاعات واقع در آن دائمی می باشد و نمی توان آنها رو تغییر و یا پاک کرد حتی با خارج شدن از مدار حافظه ی آن پاک نمی شود و در صورتیکه اطلاعات غلطی از طرف شرکت بر روی آن ذخیره شود برای آن به غیر از تعویض راه دیگری نیست . حافظه ROM نسبت به RAM قسمت کوچکی از حافظه ی اصلی را تشکیل می دهد.

@ RAM : بر خلاف ROM ، CPU می تواند اطلاعات را از حافظه RAM نوشته و یا بخواند و یا اطلاعات را از روی آن پاک کند . با هر بار خاموش کردن تمام اطلاعات بر روی آن نیز پاک می شود.

#  حافظه ثانویه : مثل Flash ها و نوارهای مغناطیسی و دیسک های مغناطیسی نرم ، سخت و نوری یا لیزری

نرم افزار :

تعریف : مجموعه اطلاعاتی که درون سخت افزار قرار می گیرند و باعث می شوند که کامپیوتر کار مشخصی را انجام دهد و به عنوان مثال سیستم برق رسانی یک آپارتمان را در نظر بگیرید . فرض کنید سیم کشی تمام اتاق ها و ساختمان به درستی انجام شده با شد آیا بدون عبور جریان برق در سیم ها ، این مدارات می توانند کاری انجام دهند ؟! سخت افزار کامپیوتر نیز چیزی جز یکسری وسایل مکانیکی و الکترونیکی نیست این نرم افزار است که باعث بهره گیری مناسب از سخت افزار می شود . بدیهی است که هر چه نرم افزار کاملتر و دقیق تر باشد . کارایی کامپیوتر نیز بیشتر و مطلوبتر خواهد بود .

نرم افزارها :

1. سیستمی ----------» سیستم عامل

2. کاربردی ---------» مثل Word و ...

@ نرم افزار های سیستمی : این نوع نرم افزارها کنترل و نظارت بر سخت افزار را بر عهده دارند و برای بهره برداری بهینه از کامپیوتر نوشته شده اند . مثل سیستم عامل ها

تعریف سیستم عامل : سیستم عامل محموعه برنامه هایی است که وظایف و نحوه عملکرد قسمتهای مختلف سخت افزار کامپیوتر را تعیین می کند و ارتباط بین سخت افزار و نرم افزار و استفاده کنندگان را برقرار می نماید . سیستم عامل ، مدیر یک کامپیوتر است و مدیریت کارهای کامپیوتر را به عهده دارد .

هر سیستم عامل دارای دستورات بخصوصی است که با اجرای آنها ، استفاده کنندگان می توانند ازتباط خود را با کامپیوتر برقرار سازند و از کامپیوتر استفاده کنند . علاوه بر این سیستم عامل شامل برنامه های است که کنترل دستگاههای ورودی و خروجی ، نحوه انتقال اطلاعات بین حافظه اصلی و حافظه ثانویه ، تعیین وظایف واحد کنترل را بر عهده دارند .

@ نرم افزارهای کاربردی : برنامه هایی هستند که از کامپیوتر در جهت انجام کار خاصی استفاده می کنند . نرم افزارهای کاربردی دو نوع هستند :

1. برنامه های که توسط کاربران نوشته می شود

2- برنامه های استانداردی که توسط شرکت های معتبر کامپیوتری نوشته می شود و کاربرد عمومی دارند .

موفق باشید.
طبقه بندی: جزوه درسی، 
ارسال توسط حمید رضا شکوه فر
ساعت
آب و هوا
آرشیو مطالب
صفحه جانبی
رتبه در گوگل